Dağ Palmiyesi – Chamaedorea Elegans

Salon Palmiyesi – Dağ Palmiyesi  Ev Bitkisi 

Salonu Palmiyesi veya Dağ Palmiyesi  Amerika’da veya onun Latince adıyla chamaedorea elegans – Diğer türlerin mücadele edebileceği evlerimizde ve iş yerlerimizde büyür ve ayrıca satın alabileceğiniz en ucuz ofis salon bitkileri biridir.

Büyük bir gri ekici Parlour Palm houseplant gösteren fotoğraf

Salonu Palmiyesi  güzel, çekici ve zarif görünümü, iç tasarımcılar tarafından sevilen zarif bir dokuya sahip, yaklaşık 8 inç / 20 cm uzunluğundaki açık yeşil yapraklardan oluşur.

 

Viktorya döneminden beri popüler olan bu ev, genellikle ev salonlarında yetişen bir bitkidir (ve ortak ismini böyle almıştır). Salon, genellikle evin en iyi odası olarak kabul edildi ve önemli bir yerde ağırlanacak konuklar ağırlanacaktı. Geriye bakmak, Victoria’nın yalnızca en sert ve sağlam görünümlü bitkileri yetiştirmeye çalışacağını anlamıştır. Minimal bakım ve çaba için, odayı iyileştiren bir tesisle ödüllendirilirlerdi.

Modern zamanlarda, hava kalitesini iyileştirmede ve NASA’nın havayı temizleyen 50 İç mekan bitkileri listesine almasında etkili olmasına rağmen, düşük ışık ve nem seviyelerine kolay adapte olma tutumu ile bu prestije sahip oldu . Bu, yeni başlayanlar veya deneyimli ev bitkileri toplayıcısı için başlamak üzere eşit derecede iyi bir bitkidir.

Salon Palmiyesi  – Dağ Palmiyesi Ne kadar Büyür ? 

Yavaş bir üretici iken, birkaç yıl sonra kolayca 2ft / 60cm saygın bir iç yüksekliğe ulaşması gerekir.

Yavaş bir yetiştiricinin, birkaç yıl sonra, 2ft / 60cm’lık saygın bir iç yüksekliğe kolayca ulaşması gerekir ve iç mekanda oldukça nadir görülen bir avuç için düzenli çiçek kümeleri (iyi ışıkla) alabilirsiniz.

Tipik olarak daha küçük bitkilerden oluşan bir küme olarak satılır ve böylece iyi yetişen bir tek saksı bitkisi için kolayca karıştırılabilecek, derhal kompakt, tam ve neredeyse gür bir görünüm oluşturur. Gözlerinizi aşağıdan çok sayıda sapın topraktan çıktığı yere vurmak oyunu bırakacaktır!

Mağazalarda, ders kitaplarında veya diğer web sitelerinde arama yaparken, Neanthe bella olarak listelenmemiş olabilir ve bunun yerine Collinia elegans veya daha popüler Chamaedorea elegans’ın işine girdiğini görebilirsiniz . Nihayetinde birçok avuç içi gibi, genellikle satın alabileceğiniz tek bir çeşit vardır ve böylece görerek tanımanızı sağlar (bunun için bu yazıdaki resimlere bakın), gerçek bir C. zarafetine bakıp bakmadığınızı hemen anlarsınız .

Suya yakın birkaç Salon Avuç içi David J Stang'ın fotoğrafı

Bu çok kolay giden bir houseplant. Bizim ” on bitki öldürmek zor ” biri kesinlikle. Çok koyar ve asla şikayet etmez. Bu şekilde davranamazsın rağmen, kötü koşullarda bir sürü başa çıkabilir sağlıklı sağlam görünümlü bitki istiyorsanız yerine aşağıdaki bakım kılavuzu takip ve palmiye hak ettiği sevgiyi ver.

Salon Palmiyesi – Dağ Palmiyesi  Bakımı ? 

ışık İhtiyacı 

Düşük ışığa tolere edilecek, ancak tüm ev bitkilerinde olduğu gibi derin gölgeli veya hiç ışık hiç sönmeyecek (sadece kısa süreler olmadıkça). Bazı güneşler faydalı olacaktır, ancak sert doğrudan güneş ışığı zamanla yapraklarını yakacak.

Bu nedenle dağ palmiyesi  için mükemmel nokta, sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra geç saatlerde biraz güneş ile aydınlık ve ideal olmalıdır.

Sulama

Dağ Palmiyesi  yüzey ve toprak yüzeyinin% 1’i kadar kurumasını bekleyin, bu noktada tekrar su alın. 

Işık veya sıcaklık seviyeleri düşük olduğunda verilen su miktarını sınırladığınızdan emin olun, çünkü bu şartlarda bitkilerin suya ihtiyacı yoktur. Uzun süre köklerin çevresinde çok fazla ıslaklık olması mantarları teşvik eder ve bitkinizi hızlı bir şekilde öldürebilecek kök çürüklüğü riskini taşır.

Bunu engellemek için yapmanız gereken tek şey, damlama tepsisinde veya suladıktan sonra kabın kendisini çevreleyen kapta su tutulmadığından emin olmaktır. Varsa, basitçe dökün.

Nem

Dağ Palmiyesi  nem çok düşükse veya örneğin çalışan bir radyatörün yanına yerleştirilmişse, yaprakların etrafında çok fazla kuru hava varsa sorun olabilir. 

Gübreleme

Tek bir saksı çoğu zaman topraktaki sınırlı sayıda besin maddesi için savaşan birkaç bitki bulunduğundan, yarı düzenli olarak beslenmeye bakmalısınız. Bununla birlikte, bu avuç içi hala nispeten küçüktür ve iyi yapmak için yem yığınlarına ihtiyaç duymaz. Olgun bitkiler için her birkaç ayda bir genel gübre yeterli olacaktır. Genç bitkiler biraz daha fazla mutlu olacak, bu yüzden ayda bir kez hedefleyin.

Sıcaklık

Gerçek büyümenin 20 ° C (68 ° F) – 27 ° C (80 ° F) olması için sıcaklık gerekir . 10 ° C’nin (50 ° F) altına düşmemesi koşuluyla bitki hala hayatta kalabileceğinden daha düşük bir sıcaklık iyidir , sadece yavaş veya hiç büyümenin sıcaklığın çok soğuk olduğunun belirtisi olabileceğini unutmayın.

Dağ Palmiyesi Saksı Seçimi 

Genel olarak avuç içi düzenli kök rahatsızlığını sevmez ve zayıf kök sistemlerine sahip olduklarından, sık aralıklarla yapılan raporlama uzun vadede zarar verebilir. Bu uyarıya rağmen, genç bitkilerin olgunluğa erişinceye kadar yılda bir kez tekrar test edilmesi gerekecektir, çünkü büyümek için alana ihtiyaç duyarlar.

Olgun bitkileri yalnızca çömlekçilik ortamı bozulduğunda ve sulama çabalarınızı etkilemeye başladığında yeniden adlandırın, yani su, toprağı kuru bırakarak sürekli olarak akar ya da sünger gibi olur ve soggy karmaşasına neden olur. Gerçekçi olarak bunun iki veya üç yılda bir olması muhtemeldir.

Bahçe merkezinden günlük ortalama gübre. Bir beden daha büyük bir kap iyi bir fikirdir, ancak eski toprağın bir kısmını kazıyıp çıkarmanın iyi olacağını düşünüyorsanız, yenisiyle değiştirin. Bitkiyi tencereye koyduğunuzda, kök bilye etrafına sıkıca sıkıştırarak yerine sabitlediğinizden emin olun.

Chamaedorea tipik olarak daha küçük bitkilerden oluşan bir kümede satılmaktadır, bu nedenle birbirine yakın kaynaklanmıştır.

Bu saplar sıkı bir şekilde doludur, ancak bu şekilde hoşlanırlar.

Yayılma

Yukarıdaki giriş bölümünde belirtildiği gibi, Chamaedorea genellikle yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi, birbirine yakın birkaç bitki kümesinde satılmaktadır. Bu, hisselerinizi bölme yoluyla arttırmaya çalışabileceğiniz anlamına gelir . Bir bitkiyi böldüğünüzde, görünümünü büyük ölçüde etkilediğiniz konusunda uyarılırsınız, bu yüzden yapmadan önce dikkatlice düşünün.

Büyüme Hızı

Parlak, aydınlık bir yerde bile, eğer sıcaklık ılıksa ve mükemmel şekilde sulasanız, büyüme hala oldukça yavaştır. Bununla birlikte, olgunluğa yalnızca birkaç yıl sonra ulaşılır, çünkü nihai yükseklik ve yayılma, tüm farklı avuç türlerini yan yana karşılaştırırken cüce boyutunda olma eğilimindedir.

Yükseklik / Yayılma

Genel olarak bunlar kısa bitkilerdir ve iç mekanda yetişen çok az kişi 3ft / 1m’den daha uzun olacaktır, ancak 6ft / 1.8m örnek bitkiler duyulmamış olmasa da. Yayılma tabana doğru daralır ve yukarı doğru hareket ettikçe genişler.

Çiçekler

Küçük çiçekler ve hatta bazen küçük tohumlar bile, yıl boyunca oldukça iyi olgunlaşan ve iyi bakılan bir bitkide görülür.

Gerçekten kokmuyorlar veya olağanüstü görünmüyorlar, bu yüzden onları çiçeklendirirseniz, muhtemelen Instagram’da paylaşacağınız bir şey olmayacak. Aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyuculardan bazı fotoğraflar var, ancak ana bölümde bu yuva yalnızca sakin ve bereketli yapraklar için yetiştiriliyor.

Parlour Palm, birçok ortamda çarpıcı görünüyor ve birçok kötü yere sahip oluyor

Dağ Palmiyesi Zehirli midir?

Birçok avuç içi gibi, Parlour Palm evcil hayvanlar veya insanlar için zehirli değildir. Demek endişelenmeden siz ve dört bacaklı arkadaşınızla eğlenebilirsiniz.

Başka herhangi bir şey?

Bazı ev bitkileri, hafif budama için gerçekten iyi tepki verir. Birkaç sürgün kestiniz ve bitki onun yerine birkaç tane daha büyüyor. Bununla birlikte, Palms’taki sağlıklı yeşil yaprakları asla “budamaz” ya da kesmeyin, çünkü bunlar yalnızca bir büyüme noktasına sahiptir, eğer çıkarılırlarsa, izlerinde ölü olan kısımdaki büyümeyi durduracaktır.

Düşük yapraklar olsa da zamanla doğal olarak ölecek ve kahverengileşecek ve genel çekici görünümü korumak için onları kesmelisiniz.

Dağ Palmiyesi Bakım Özeti

  1. Ortalama Işık SeviyeleriAydınlık bir noktada veya orta derecede düşük ışıkta büyütülebilen uyarlanabilir bir yuva.

  2. Orta Sulamaİlkbahar, Yaz ve Sonbahar aylarında topraklarının nemli olmasını isterler. Kışın kurutucu tarafında.

  3. Ortalama sıcaklıksıcaklıkları arasında sağlamak 15 ° C ( F ° 59 ) ve 27 ° C ( 80 ° F ).

  4. BeslemeToprağa her ay bir kez yem verin.

 
  • Çok fazla su vermemeye dikkat edin
  • Asla “budamak” ya da geri dönüşmeyeceklerinden büyüyen gövdeleri kesmeyin

Salon Palmiyesi  Sorunları

Büyük parçalar kızarır ve ölür

Diğer ev bitkilerinden farklı olarak “yaprak düşmesi” Parlour Palms’ta aynı şekilde gerçekleşmez , bunun yerine bitkinin büyük kısımları kahverengileşebilir ve ölebilir. Bu tamamdır, aslında sadece ara sıra oluyorsa normaldir, bu yüzden bir kez tamamen kahverengi ve çıtır çıtır kesti.

Öte yandan, eğer kitlesel oluyorsa, bir probleminiz var. Zararlı böcek olup olmadığını dikkatlice kontrol edin ve önceki birkaç hafta veya ay boyunca nasıl tedavi ettiğinizi değerlendirin. 

İhmal

Aşağıdaki fotoğrafta bu ihmal edilen bitki üzerinde çok şey var. Görebildiğiniz tüm konular ( kahverengi uçlu yapraklar , kahverengi lekeler ve solma yapraklar ) aşağıda ayrı olarak detaylandırılmış ve sebep ve çözümler açıklanmıştır. Tüm bu şeyler olsa iyi bir bakım rutini ile önlenebilir.

Birkaç sorun ve sorunları olan bir Parlour Palm houseplant

Kahverengi uçlu yapraklar

Normalde bu çok kuru havanın bir işaretidir. Bu yüzden, bunu önlemek için nemi arttırmaya çalışmak bir fikir olabilir. Bununla birlikte çoğu ev, bunun bir sorun olmaması için makul bir nem seviyesine sahiptir (bu bitkiler düşük nemi çoğundan daha fazla tolere eder). Öyleyse kahverengi ipuçlarını alıyorsanız, tesisinizi bir radyatörün yakınında veya rafın üzerinde yükselen gibi aşırı kuru hava olan bir yerde yetiştiriyor olabilirsiniz. Farklı bir yere taşımayı düşünün.

Yapamıyorsanız veya sorun o kadar da kötü değilse (mümkün olan en iyi bakımı verseniz bile hiçbir ev bitkisi sonsuza kadar mükemmel görünemez) sadece olduğu yerde bırakın ve alacağınız gibi bir makasla kahverengi ipuçlarını çıkarın Onları bitkide bırakırsanız genel görünümü açıklayın. Kahverengiyi kesmeye ve sağlıklı yeşil kısımlara ayırmamaya özen gösterin.

Yapraklarda kahverengi lekeler var

Çoğu durumda, bunun aşırı sulanmasından veya sıcaklığın bitkinin çevresinde çok soğuk olmasından kaynaklanmış olabilir. “Leke” veya “leke” gibi olabilirler, yukarıdaki fotoğrafta her iki tipte işaret de gösterilir, ancak aynı şeyden kaynaklanırlar.

Yarı saydam, solma, az yeşil yapraklar

Yaşlı yapraklar sonunda ölecek. Tamamen kahverengileşmeden önce, bitki yaprak içindeki tüm faydalı parçaları çıkaracak ve başka parçalara aktaracak ya da yeni büyüme için yakıt kullanacaktır. Bazı bitkilerde bu işlem oldukça hızlıdır, ancak avuç içlerinde birkaç hafta hatta aylarca sürebilir.

Etkilenen yaprak ve daha genç olan arasındaki renk kontrastı oldukça çarpıcı olabilir, ancak temelde normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur. Bununla birlikte, herhangi bir rengin sararma rengi varsa, aşağıdaki son sayıya bakınız.

Sarı yapraklar

Bunun nedeni kök topunun kurumasına izin verilmesidir (su daha sık). Veya topraktaki besinler tükendi ve bitki temel işlevleri sürdürmeye çalışıyor. İkincisi olup olmadığını bileceksiniz çünkü bu, bitkinizin uzun bir süredir beslenmediği veya tekrar test etmediği anlamına gelecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp Destek