Orkide Yetiştirme – Orkide Bakim

Orkide Yetiştirme İpuçları:

Evde Orkide Bitkileri Bakımı Nasıl Yapılır ?

Orkide, en yaygın olarak yetiştirilen ev bitkileri salon bitkilerinden bazılarıdır. Uygun büyüme koşullarına sahip olmaları koşuluyla, orkide bitkilerine nasıl bakılacağını öğrenmek zor değildir.

Bazı kapalı orkide ev bitkileri hediyelik orkide  bakım ipuçları almak için okumaya devam edin.

Bir Orkide Çiçeğine Nasıl Bakarım?

Orkide bitkilerinin bakımı, onları düzgün bir şekilde nasıl yetiştireceğinizi öğrendikten sonra kolaydır. Bu ilginç çiçekler, çeşitliliğe bağlı olarak çeşitli renk ve boyutlarda bulunabilir. Hemen hemen her ev dekoruna mükemmel vurgu dikimleri yaparlar. Işık, sıcaklık ve nem gibi tüm temel ihtiyaçları karşılandığında orkide çok az bakım gerektirir.

Orkide Yetiştirme İpuçları Çoğu orkide nemli, iyi drenaj koşulları gerektirir. Orkide bitkileri ile kullanılabilecek çeşitli yetiştirme ortamları vardır: sekoya veya köknar kabuğu, sfagnum turba yosunu , kayalar, mantar, odun kömürü, kum, saksı toprağı , vb. Büyüyen orkide için temel bir karışım kaba perlit , köknar kabuğundan oluşur. ve sfagnum yosunu. Kömür de ekleyebilirsiniz, ancak bu isteğe bağlıdır.

Genellikle, kabuğun derecesi yetiştirilen orkide türüne bağlıdır . Örneğin, phalaenopsis orkide genellikle kaba kabukta, orta kabukta cattleyas ve genç orkide bitkileri en iyi ince kabukta yetiştirilir. EN ÇOK OKUNAN MAKALELER 1/5 Haworthia Propagation Guide – How To Propagate Haworthia Plants Orkide sığ ekim gerektirir.

Orkideleri doğudan güneye bakan bir pencereye veya odaya yerleştirin. Bu bitkiler parlak, dolaylı ışığı tercih eder. Yetersiz ışık kötü çiçeklenmeye neden olur. Ancak, çok fazla ışık yaprak kavrulmasına neden olabilir . Sıcaklık, iç mekan orkide bakımı için de önemlidir. Orkide normal büyüme mevsimi boyunca daha soğuk veya daha sıcak sıcaklıkları tolere ederken, yeterince çiçek açmak için gece gündüze göre yaklaşık 15 derece daha soğuk olmaları gerekir.

Evde  Orkide Bakım İpuçları Orkide bol miktarda suya ihtiyaç duyar, ancak sulamalar arasında kurumasına izin verilmelidir. Sulamayı kontrol etmenin bir yolu, parmağınızı büyüyen ortama bir inç kadar sokmaktır. Kuru ise, biraz su verin; aksi halde olsun. Kapalı orkide bitkileri de yaklaşık yüzde elli ila yetmiş kadar yeterli neme ihtiyaç duyar. Evinizdeki nemi arttırmanın çeşitli yolları vardır . Bitkilerin altına su dolu bir daire veya çakıl tepsisi yerleştirin, günlük olarak buğulayın veya bir nemlendirici kullanın. Gübrelenmesi orkide haftalık veya iki haftalık onlar olgun bir kez onlar aylık veya iki aylık aralıklarla yeni büyüme ve düşüş üretirken. Bitkiler hareketsiz kaldıktan sonra tamamen bırakınız. Ek orkide bakım ipuçları , normalde iki yılda bir yapılan saksılamayı içerir . Orkidelerin aniden çiçeklenmeyi bırakırsa, ancak uygun ışık, sıcaklık ve neme sahipse, saksılama gerekebilir. Ayrıca zararlı veya hastalık belirtilerine dikkat edin. Orkide bazen etli böcekler , ölçek ve yaprak bitlerinden etkilenir . Bunlar genellikle yıkanabilir veya böcek öldürücü sabunla tedavi edilebilir .

ORKİDE RENK ANLAMLARI – ORKİDE SATIŞI 

  • Beyaz Orkide : saflığı, mutluluğu ve aşkı,
  • Pembe Orkide : sevgiyi,
  • Sarı Orkide : sıcaklığı, dostluğu ve bilgeliği,
  • Mor Orkide : asaleti,
  • Mavi Orkide : aşkların en büyüğünü ifade eder.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.