Kroton (Croton ) Bitkisi Bakımı Nasıl Olmalı

Kroton Bitkisi (Croton ) Bitkisi Nasıl Bakılır ? 

  • Düzenli olarak su
  • Doğrudan güneş ışığını tolere eder
  • Hafifçe hava temizleme
  • Her ay beslenme (yaz)
  • Hayvanlar için hafif toksik

Kroton Bitkisi Nedir ? 

Kroton çarpıcı bir ev bitkisi ve bitki dünyasında gerçek bir yüksek el ilanı. Croton adı bitki için eski Latince adıdır ve bugünlerde Codiaeum olarak adlandırılmaktadır. Bununla birlikte, Croton adı hala en yaygın olarak kullanılmaktadır. Gökkuşağının neredeyse tüm renklerinde yaprakları olan Croton, kesinlikle biraz sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyar, ancak karşılığında harika bir ev bitkisi alırsınız!

Kroton Bitkisi Menşei? 

Croton çok fazla ışık alır. Bu güzel renkli bitki kuzey, doğu veya batıdaki bir pencerede durmayı tercih ediyor. Kroton günde en az 5 saat güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bitkiyi güneye bakan bir pencerenin yakınına yerleştirirseniz, pencereden + – 2 ila 3 metre yerleştirin, aksi takdirde bitki çok fazla doğrudan güneş ışığı alacaktır. Bu houseplant daha hafifse, yapraklar daha renkli olacaktır. Yapraklar karanlıksa, daha fazla ışık verin.

Croton Çiçeği Kroton Bitkisi Bakımı

Sıcaklık

Gün boyunca minimum sıcaklık 18 ° C ve gece boyunca minimum sıcaklık 12 ° C civarında olacaktır.

Püskürtme

Yapraklardan tozu almak ve zararlıları önlemek için Croton’a düzenli olarak püskürtün. Tercihen haftada bir kez. Odayı ısıtırsanız, 2 kez bile önerilir. Püskürtme ayrıca houseplant’ın kalitesini ve süs değerini arttırır.

substrat

Tencere bir substrat ve bir su sayacı ile sağlanırsa (veya kendiniz sağlarsanız), sulama kolaydır. Varışta içinde çok az su var, tencereyi yavaşça suyla doldurun (bazen biraz bekleyin) ve sayacın otomatik olarak yükseleceğini göreceksiniz. Tek yapmanız gereken bu metreye dikkat etmek. Tatile giderseniz, potu neredeyse yarıya kadar doldurabilirsiniz (bunu maksimumda biraz daha yüksek olan ölçüm cihazında görebilirsiniz) ve 3 hafta boyunca güvenle ayrılabilirsiniz. Bitkilerin suyu çok fazla ve çok hızlı almaması da kötü değildir. Alt tabaka suyu emer, bu nedenle su sayacı altta olduğunda, alt tabaka hala nemli olur, ancak tencerenin altında su kalmaz. Bitki hala 4 yaz günü için yeterli alana sahip.

Yaprak hasarı 

Bir Croton ışık yoğunluğu için ideal bir yerdeyse, yapraklar daha renkli olacaktır. Muhteşem çalı yaprakları karanlıklaşırsa, krotonu bir pencerenin yakınına yerleştirmek daha iyidir. Eğer codiaeum koyu kenarlar alırsa, nedeni genellikle çok fazla sudur. Yapraklar sürekli düşerse, bitkinin muhtemelen çok fazla suyu veya çok az ışığı vardır.

Sulama

Tropikal bir bitki olduğu için toprağı her zaman biraz nemli tutmak önemlidir. Tekrar sulamadan önce bitkinin biraz kurumasına izin verebilirsiniz, daha sonra oluşan kök çürüğü nedeniyle köklerin suda kalmadığından emin olun. Mart ayından Ağustos ayına kadar olan büyüme döneminde kışınkinden biraz daha fazla su. 

Menşei


Croton’un kökeni Hindistan, Endonezya ve Malezya gibi Asya ülkelerinden geliyor. Croton hala vahşi doğada yetişiyor. Kroton, Crotoneae ailesinden geliyor. Wolf Milk ailesi olarak bilinen Hollanda’da. Esas olarak yaprağın farklı renkleri ve şekilleri ile ayırt edilen birçok tür vardır.


Hastalıklar

Bitkiler daha kalın ve dolu olduğunda, zaman zaman yaprak ve sapları kontrol edin, orada hiçbir zararlı olup olmadığını görmek için. Yaygın hastalıklar Örümcek akarları ve unlu böceklerdir. Yün bitlerine bitki üzerindeki taslaklar neden olabilir. Kuru havada örümcek akarları (konvektör çukurunu düşünün. Bitkileri tedavi etmek için biyolojik bir “veya istenirse” kimyasal böcek ilacı kullanın.

Croton, birçok varyasyonda ortaya çıkan çok yönlü bir bitkidir.

Bunu bildiğim iyi oldu

– Bir Croton en iyi iki yılda bir daha büyük bir tencereye saklanır. Transplantasyon için en iyi dönem ilkbahar veya bitki satın alındıktan hemen sonradır. Daha büyük bir tencere büyümeyi teşvik eder ve avantaj daha büyük bir toprak tamponudur, böylece su daha fazla yayılır ve daha az kök çürümesi olasılığı vardır. Her zaman% 20 ila 25 daha büyük bir tencere alın ve tencerenin dibinde Hidro taneler kullanmayın. Büyük tencereler için plastik bir ek manşon kullanmak en iyisidir.

– Sadece ilkbahar ve yaz yemlerinde Croton, kışın çoğu bitki için dinlenme periyodudur, o zaman beslemeyin. Asla çok fazla vermeyin, bu köklerin yanmasına neden olabilir. Doğru dozaj için ambalaja bakın.

– “Kesme işleminden sonra” serbest bırakılan Croton’un suyu tahriş edebilir, ayrıca giysilere temas etmesi halinde meyve suyu lekelerini de verir.

Croton için uygun bitki besleme

Lütfen İç mekan gübrelerimize göz atın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp Destek